Abp Jerzy przewodniczył nabożeństwu w I rocznicę śmierci o. Mikołaja Sidoruka

ks. Igor Habura, 02.09.2023

Z błogosławieństwa Jego Eminencji Metropolity Sawy, Jego Ekscelencja abp Wrocławski i Szczeciński Jerzy przewodniczył Boskiej Liturgii w cerkwi św. Paraskiewy w Dobrowodzie (woj. Podlaskie) z okazji pierwszej rocznicy śmierci ks. Mikołaja Sidoruka. W nabożeństwie Władyce asystowało lokalne duchowieństwo, w tym przyjaciele o. Mikołaja.

W słowie skierowanym do zebranych Władyka podkreślił rolę modlitwy jako żywego i niezastąpionego wyrazu naszej pamięci o zmarłym. Dopóki trwa modlitwa - trwa pamięć.

Całość uroczystości rocznicowych zakończyła się na pobliskiej nekropolii, gdzie Władyka oświęcił nagrobek na mogile śp. o. Mikołaja Sidoruka.

Ksiądz Mikołaj Sidoruk urodził się 25.09.1958r. w Dobrowodzie koło Kleszczel. Uczęszczał do Warszawskiego Seminarium Duchownego w latach 1973-1979. Po ukończeniu seminarium został dyrygentem chóru w parafii św. Mikołaja w Szczecinie, gdzie w 1981 roku wstąpił w związek małżeński z Joanną Moroz. W tym samym roku przyjął święcenia diakońskie a następnie kapłańskie. Po wyświęceniu dekretem został skierowany do pełnienia posługi jako wikary w parafii św. Mikołaja w Szczecinie, gdzie pełnił też przez wiele lat posługę jako dyrygent parafialnego chóru, a następnie jako proboszcz. Ks. Mikołaj zmarł 1 września 2022r. w Szczecinie. Ciało ojca Mikołaja zostało złożone na cmentarzu w rodzinnej Dobrowodzie.

Wieczna Pamięć - Wiecznaja Pamiat’ ojcze Mikołaju.

Zdjęcia: Aleksander Kwiecień