Święto parafialne w Zimnej Wodzie

ka. Adam Horbal, 30.08.2023

28 sierpnia w cerkwi w Zimnej Wodzie obchodzono parafialne święto Zaśnięcia Przenajświętszej Bogarodzicy. W przeddzień święta pod koniec świątecznej weczyrni wyniesiono z ołtarza na środek cerkwi Płaszczanicę z wizerunkiem złożenia do grobu Bogarodzicy przez apostołów. W sam dzień święta, zgodnie z lokalnym zwyczajem ks. Adam Horbal wraz ze zgromadzonymi wiernymi poprowadził pieszą pielgrzymkę z cerkwi w Michałowie do cerkwi w Zimnej Wodzie. Pielgrzymka z uwagi na trud i modlitewny charakter była wspaniałym przygotowaniem się do liturgii.

Świąteczną Boską liturgię rozpoczął proboszcz parafii ks. Adam Horbal w asyście protodiakona Dariusza Makucha oraz diakona Damiana Łuczkowca. Liturgię uświetnił parafialny chór pod kierownictwem diaka (psalmisty) Mirosława Dziamby. W trakcie liturgii dołączyli zaproszeni księża, którzy sprawowali świąteczne liturgie w swoich parafiach: ks. prot. Lubomir Worhacz, proboszcz parafii w Legnicy, dziekan okręgu lubińskiego, ks. prot. Sławomir Sorokanycz, proboszcz parafii w Studzionkach oraz ks. prot. Bogdan Repeła, proboszcz parafii w Lubinie. Z homilią tuż przed Eucharystią dla wiernych zwrócił się ks. Lubomir Worhacz nakreślając teologiczne znaczenie święta, oraz wskazując na przykładach cudów na nową realność duchową jaka miała miejsce po wskrzeszeniu Bogarodzicy przez jej Syna, Jezusa Chrystusa, zwracając szczególną uwagę na siłę wstawiennictwa Maryi przed Panem Bogiem.

Wśród licznie zgromadzonych wiernych znajdowali się zaproszeni goście: ks. Andrzej Tomaszewski, proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Zimnej Wodzie, wójt gminy Lubin Tadeusz Kielan, rzeczniczka wójta Sylwia Rozkosz, radny gminy Lubin Paweł Łukasiewicz, prezes OSP w Zimnej Wodzie dh Grzegorz Obara, naczelnik OSP w Zimnej Wodzie dh Stanisław Baraniak.

Po liturgii miał miejsce krestnyj hod wokół świątyni w trakcie którego czytano w zrozumiałym dla ludzi języku łemkowskim trzy ewangelie traktujące o zmartwychwstaniu Chrystusa oraz Bogarodziczny fragment z Ewangelii ot Łukasza. Nie obyło się również bez błogosławieństwa wodą święconą, prosząc Chrystusa by świątynia w Zimnej Wodzie przetrwała do Jego drugiego przyjścia. Przy końcu procesji ks. Lubomir poświęcił zgodnie z tradycją przyniesione przez wiernych zioła. Po powrocie do cerkwi odśpiewano mnoholetstwie dla Zwierzchnika Cerkwi Metropolity Sawy oraz ordynariusza diecezji, arcybiskupa Jerzego, jak i zgodnie z porzadkiem dla zebranych kapłanów i wiernych.

Ze słowem dziękczynienia zwrócił się proboszcz parafii, ks. Adam Horbal przekazując błogosławieństwo oraz łączność duchową zwierzchnika diecezji arcybiskupa Jerzego i dziękując parafianom za przybycie i za organizację swięta oraz wyrażając radość z obecności przybyłych gości. Na koniec opuszczono z ikonostasu dla pokłonienia się wiernym Poczajewską Ikonę Bogarodzicy. Po nabożeństwie kontynuowano świąteczny czas przy wspólnej agapie w świetlicy gminnej w Zimnej Wodzie.

Proboszcz parafii w Zimnej Wodzie niniejszym składa podziękowania dla swoich parafian na czele z radą parafialną i starostą Bogdanem Cymbalakiem za trud wniesiony w przygotowanie święta parafialnego. Slava Isusu Chrystu.