Łemkowskie Lato w Trzmielowie

za: www.lubin.cerkiew.pl, 15.07.2017

Dnia 15 lipca 2017r. w Trzmielowie odbyło się spotkanie z kulturą łemkowską pn. „Przywitanie Łemkowskiego Lata”. Organizatorem spotkania po raz szósty była Parafia Prawosławna Świętej Trójcy w Lubinie. Tego roku do organizacji wydarzenia przyczynili się także jej partnerzy: Sołectwo Trzmielów, Gmina Miejska w Lubinie, a także Chocianowski Ośrodek Kultury. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i lokalnych. Z wielką radością witaliśmy także przybyłych do Trzmielowa gości z Francji, którzy po raz pierwszy brali udział w Łemkowskim Lecie. Mieliśmy możliwość zaprezentowania łemkowskiej kultury w pieśni, tańca, obyczajów oraz łemkowskiej kuchni. Był to czas wzajemnego zapoznawania się i wymiany doświadczeń. Na scenie można było usłyszeć różnorodność pieśni przedstawianych przez wiele artystycznych zespołów, takich jak: Zespół 7kropka, ZPiT Łastiwoczka i Łastiwczata, Zespół Roztoka, Zespół Echo, Zespół Eewart, Zespół Fajna Ferajna. Dodatkową atrakcją były występy wokalno-artystyczne, zmagania sportowe, animacje, konkursy plastyczne, jazda konna dla dzieci i młodzieży i wiele innych atrakcji. Wszystko to stanowiło charakter dobrej rodzinnej atmosfery. Kultywowanie własnej tradycji, pragnienie zachowania własnej tożsamości i dziedzictwa narodowego stało się myślą przewodnią organizatorów. Ocena pozostaje zawsze w gestii odbiorców wydarzenia, niemniej jednak z roku na rok liczba uczestników Łemkowskiego Lata systematycznie wzrasta. Dlatego też z wielkim zaangażowaniem będziemy starali się sprostać oczekiwaniom wszystkich tych, dla których pielęgnowanie i kultywowanie tradycji łemkowskiej nie jest obojętne. Dziękujemy serdecznie wszystkim ludziom dobrej woli, którzy przyczynili się do organizacji spotkania. Łemkowskie Lato wpisało się w krajobraz naszego regionu, dlatego też na kolejne spotkanie zapraszamy już za rok.

za lubin.cerkiew.pl