Wizyta Metropolity Sawy we wrocławskiej katedrze

ks. Igor Habura, 21.01.2018

W niedzielę 21 stycznia w dzień liturgicznej pamięci św. Jerzego Chozewity, patrona abp. Jerzego, Ordynariusza Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej, wrocławską katedrę odwiedził Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i Całej Polski wraz z Jego Ekscelencjami Atanazym biskupem Łódzkim i Poznańskim oraz Pawłem biskupem Hajnowskim. Hierarchów w przedsionku świątyni kwiatami powitały dzieci, a następnie tradycyjnie chlebem i solą starosta pan Mikołaj Zołotariew. Proboszcz o. Jerzy Szczur słowami psalmu 117 „Błogosławiony, który przychodzi w Imię Pańskie” (Ps 117,26) powitał Metropolitę w nawie głównej świątyni.

Boskiej Liturgii przewodniczył Jego Eminencja metr. Sawa w asyście abp. Jerzego, bp. Atanazego oraz bp. Pawła. Hierarchom asystowali ks. mitrat Jerzy Szczur, ks. mitrat Aleksander Konachowicz, o. hieromnich Spirydon, ks. Igor Habura oraz protodiakoni ks. Mieczysław Oleśniewicz i przybyły wraz z Władyką Sawą ks. Rościsław Gwizdak z warszawskiej katedry. Nabożeństwo pięknym śpiewem okrasił chór katedry pod dyr. dr Piotra Kuropka.

Ze słowem skierowanym do wiernych zwrócił się bp Łódzki i Poznański Atanazy. Władyka objaśniając ewangeliczne czytanie „Niedzieli o Zacheuszu” podkreślił rolę chęci i determinacji ze strony człowieka, na którą Bóg odpowiada z wielokroć wzmożoną siłą.

Po zakończeniu Boskiej Liturgii Metropolita Sawa rozpoczął uroczysty dziękczynny molebien, wyrażając w nim wdzięczność Wszechmogącemu za dobra i łaski, którymi obdarzył obchodzącego po raz pierwszy na katedrze wrocławskiej dzień imienin abp. Jerzego.

Na zakończenie Jego Eminencja zwrócił się do Władyki Jerzego ze słowami wdzięczności za podjęty trud i dotychczasowe wysiłki oraz z zachętą do dalszej, niestrudzonej pracy na niwie Pańskiej. W dowód ojcowskiej miłości metr. Sawa przekazał abp. Jerzemu liturgiczny podarunek.

Następnie abp Jerzy podziękował Jego Eminencji za ojcowską troskę, wsparcie i miłość. Zwrócił się również do przybyłych współbraci w biskupstwie dziękując im za przybycie i wspólną modlitwę. Władyka poprosił o dalsze modlitwy zarówno w swojej intencji jak i całej diecezji.

Całość uroczystości zwieńczyły gromkie i wielokrotnie śpiewane życzenia Mnohaja leta!

Zdjęcia: Jan Demczuk