Koncert i otwarcie „Galerii przy Cerkwi” w Ząbkowicach Śląskich

Dariusz Sebastiański, 04.07.2023

24 czerwca 2023 roku nastąpiło oficjalne otwarcie „Galerii przy Cerkwi” oraz koncert muzyki cerkiewnej w Ząbkowicach Śląskich.

Sobotnie popołudnie w „Galerii przy Cerkwi” rozpoczęliśmy od wieczornego nabożeństwa i wyjątkowego koncertu Chóru św. Jerzego z Ząbkowic Śląskich. Nasi Goście mogli doświadczyć po raz kolejny przepiękny śpiew głosowy w języku staro-cerkiewno słowiańskim, a także w języku greckim. Były to pieśni liturgiczne i nie tylko, bo na koniec koncertu była niespodzianka. Chór w swojej świetności zaśpiewał w własnej aranżacji starą polską pieśń „Bogurodzica”.

„Galeria przy Cerkwi” jest dobrym uzupełnieniem ząbkowickiej oferty kulturalnej. Podczas otwarcia galerii, nastąpiło także otwarcie wystawy fotograficznej (wernisaż), pt. BLENDA ZĄBKOWICKA. Jest to wystawa fotografii o Ząbkowicach Śląskich. Wiosną ubiegłego roku ZCKiT wraz z Fundacją Wspierania Kultury i Sztuki U NAS zorganizowano spotkanie fotograficzne, plenerowe. Około 30 fotografików z Czech i Polski przez trzy dni fotografowało w sposób artystyczny miasto Ząbkowice Śląskie. Dokładając kolejną “cegiełkę” kultury dla miasta i społeczeństwa. Mamy nadzieję, że w Galerii zaistnieje wiele ciekawych wystaw, które zachwycą swoją estetyką i wyrazem artystycznym odwiedzających to miejsce.

Dziękujemy wszystkim Gościom i sympatykom za przybycie i udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Wielkie podziękowania kierujemy do o. Spirydona proboszcza parafii prawosławnej pw. św. Jerzego, pana Burmistrza Ząbkowic Śląskich, Marcina Orzeszka, dla Pani Doroty Sierki vice przewodniczącej Rady Miejskiej Ząbkowic Śląskich, Sławomirowi Grzankowi prezesowi Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, Robertowi Rzepińskiemu vice prezesowi Fundacji U NAS, którzy uświetnili swoją obecnością i przecięli wstęgę przy otwarciu „Galerii przy Cerkwi”, przy ulicy Kłodzkiej. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z tego wydarzenia!

Nagranie z koncertu można obejrzeć klikając TUTAJ