Sokołowsko „Piękną Wsią Dolnośląską”

ks. Grzegorz Cebulski, 04.07.2023

W piętnastej edycji konkursu kolejna „Piękna Wieś Dolnośląska” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, gdzie wałczyło 12 kandydatów, pierwsze miejsce przypadło dla Sokołowska.

Sokołowsko to skarbnica zabytkowej zabudowy sanatoryjnej z przełomu XIX i XX wieku, angielski neogotyk i unikalna, niewielkich rozmiarów niemniej stanowiąca swoistą „perełkę”, cerkiew św. Archanioła Michała.

Zanoszona tam modlitwa i odprawiane codziennie nabożeństwa, wnoszą istotną wewnętrzne poznanie i kreatywność w życie mieszkańców jak i odwiedzających.

Podczas uroczystości wręczenia nagród wicemarszałek Grzegorz Macko, stwierdził iż celem konkursu było wytypowanie najciekawszych miejsc i atrakcji związanych z kulturą wiejską, promowanie dobrych praktyk, kultywowanie i wspieranie lokalnej tradycji, propagowanie działań oraz nawiązywanie więzi społecznych – a tam gdzie to możliwe, dawania duchowych wartości, których niezaprzeczalnymi kreatorami jest prawosławna cerkiew św. Archanioła Michała, wraz z kaplicą domową Domu

św. Elżbiety. Powietrze, ciśnienie, temperatury oraz wilgotność mają leczniczy i zdrowotny wpływ na wszelkiego rodzaju schorzenia, głownie płucne.

Nie bez znaczenia jest odbywający się w Sokołowsku Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski, upamiętniającego Krzysztofa Kieślowskiego, urodzonego w tej dolnośląskiej wsi. Co roku, Międzynarodowe Laboratorium Kultury -dawne Sanatorium, gdzie leczono gruźlicę, wypełniają się artystami, miłośnikami kulturalnych doznań i refleksji. Sokołowsko cieszy się ścieżką historyczną, która umożliwia w przyjemny sposób zapoznanie się z bogatymi dziejami samej miejscowości jak i jej okolicy oraz aktywną społecznością lokalną.