Oktoich w NOSPR

ks. Grzegorz Cebulski, 04.07.2023

30 czerwca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbył się wyjątkowy koncert przygotowany, dedykowany i skomponowany przez Józefa Skrzeka, jego zmarłej w marcu 2022 r. żonie Alinie. Była autorką tekstów do ważnych utworów męża, zarówno solowych, jak i tych z repertuaru jego zespołu SBB.

Już po raz drugi do swej twórczej działalności, Józef Skrzek zaprosił chór Oktoich. Pierwszym wspólnym dziełem były „Kazania Świętokrzyskie” –czyli pierwszy zabytek XIV wiecznej prozy polskiej- kazań na święta kościelne, wykonany i nagrany na CD w roku 2013 i objęte Patronatem Biblioteki Narodowej.

Światowej sławy multiinstrumentaliście, towarzyszył zespół w składzie: prof. Henryk Jan Botor – organy piszczałkowe; Profesor Jan Botor jest również autorem kilku hymnów muzyki cerkiewnej. Mirosław Muzykant – instrumenty perkusyjne; Steve Kindler – skrzypce 12-strunowe, Karina Skrzeszewska-Trapezanidou – sopran, córka -Ela Skrzek – wokal, Aleksandra Poniszowska - sopran, Symfonia Beskidów – instrumenty smyczkowe oraz Chór Oktoich. „Odyseja miłości” to premierowe dzieło, jako fuzja muzyki klasycznej, sakralnej, folku i rocka. Nie było to jednak spotkanie, jak można by sądzić sakrum –profanum, gdyż do każdej odmiany muzyki włożono maksimum osobistych refleksji z przestrzeni pięknego przeżycia daru małżeńskiej miłości, mocno ugruntowanej w Ewangelii i Kościele. W ten sposób artysta wprowadził w swoją twórczość nową, ale nie „nowoczesną” jakość.

Wirtuozeria włożona przez głównych instrumentalistów, którzy przez prawie trzy godziny koncertu, nie skorzystali ani z jednej stronicy nutowej, a opierali wszystko na stabilnej, logicznej i z cyfrową wręcz perfekcją improwizacją, była wielowymiarową muzyczną podróżą, pełną tęsknoty, wzruszeń, wspomnień i refleksji nad małżeńską więzią wychodzącą poza czas teraźniejszy. Koncert wysłuchało ok. 1400 słuchaczy.

Cofnij