Święto Niepodległości Gruzji

ks. Grzegorz Cebulski, 29.05.2023

W dzień 26 maja przypada Święto Niepodległości Gruzji, które w szczególny sposób od kilku lat obchodzone jest w Dzierżoniowie na Dolnym śląsku. Związane jest to z osobą śp. płk. Waleriana Tewzadze, spoczywającego na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Także i w tym roku, pamięć tego wybitnego oficera Wojska Polskiego, zgromadziła w jednym miejscu Ambasador Gruzji – Panią Dianę Zhgeti, Wicewojewodę Dolnośląskiego Jarosława Kresę, oraz Przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego, Przewodniczącego Rady Miasta Wrocławia, Burmistrza Dzierżoniowa, wraz z Konsulem honorowym Gruzji we Wrocławiu Panem Wojciechem Wróblem, oraz liczną diasporą gruzińską. Zebranym jak zawsze, towarzyszył batalion żołnierzy Kłodzkiej Brygady Piechoty Górskiej.

Modlitwę zaduszną wygłosił ks. Grzegorz Cebulski wojewódzki kapelan policji, natomiast apel pamięci, salwa honorowa oraz złożenie wiązanek okolicznościowych zwieńczyło uroczystość.