Święto patronalne parafii w Żmigrodzie

ks. Andrzej Jaroszuk, 09.05.2023

6 maja, w dzień liturgicznej pamięci św. Wielkiego Męczennika i niosącego zwycięstwo Jerzego, parafia prawosławna w Żmigrodzie obchodziła swoje święto patronalne.

Na świątecznej św. Liturgii zebrało się duchowieństwo: ks. Mitrat Jerzy Szczur, Proboszcz Katedralnej Parafii Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy we Wrocławiu, ks. Prot. Bazyli Sawczuk, Proboszcz Parafii śww. Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze, ks. Marek Kiślak, Proboszcz Parafii p.w. Wszystkich Świętych w Wałbrzychu i kierownik Prawosławnego Domu Opieki w Jeleniej Górze oraz ks. protodiakon Mieczysław Oleśniewicz, sekretarz Kancelarii Prawosławnej Diecezji Wrocławsko – Szczecińskiej. Zebrali się również licznie wierni i sympatycy parafii, do których z świąteczną Homilią zwrócił się ks. Mariusz Kiślak. Przedstawił postawę św. Jerzego jako ponadczasowe ideały, wartości i wzorce chrześcijańskie, funkcjonujące na całym świecie w różnych kulturach i narodach. Przykładem jest tu Gruzja, w której wybudowano 365 Cerkwi poświęconych św. Jerzemu co było przyczynkiem do zmiany nazwy tego państwa z Sakartwelo (Ziemia Prometeusza) na Gruzję - Georgia. W Anglii zaś, kraju o innej tradycji liturgicznej, wybudowano takich świątyń 160.

Po nabożeństwie pozdrowiono ojca Jerzego Szczura z dniem imienin, życząc mu wielu łask bożych i sił duchowych w niesieniu posługi duszpasterskiej Cerkwi Chrystusowej. Po nabożeństwie duchowieństwo i wszyscy uczestniczący w św. Liturgii udali się na wspólny posiłek.

Cofnij