Warsztaty zdobienia pisanek we Wrocławiu

Anna Sydoruk, 10.04.2023

W niedzielę 9 kwietnia po Boskiej Liturgii w salce parafialnej przy wrocławskiej katedrze, z inicjatywy dyrygentki Chórku dziecięco- młodzieżowego, obyły się warsztaty zdobienia pisanek.

W zajęciach uczestniczyło około 50 osób - głównie dzieci i młodzieży wraz z rodzicami. Pod czujnym okiem prowadzącego warsztaty - protodiakona Mieczysława Oleśniewicza uczestnicy ozdobili 140 pisanek. Dzięki swojemu doświadczeniu i wrodzonemu talentowi o. Mieczysław wprowadził warsztatowiczów w tajniki ozdabiania wielkanocnych jajek woskiem pszczelim. Czynność ta przypomina pisanie po jajku specjalnie do tego przygotowanym narzędziem - stąd właśnie pochodzi nazwa pisanka. Szczególne podziękowania należą się matuszce Annie Oleśniewicz za przygotowanie materiałów do warsztatów.

Wspólna aktywność dzieci i młodzieży przy przygotowywaniu pisanek była również wspaniałą okazją do katechizacji. Oprócz pracy przy ozdabianiu jajek dzieci poznawały tradycje związane z przygotowaniem się do nadchodzącej Paschy.

Warsztaty okazały się doskonale spędzonym popołudniem Niedzieli Palmowej, gdzie oprócz aktywności artystycznej uczestnicy wzbogacili się duchowo u progu Wielkiego Tygodnia.

Cofnij