Abp Jerzy na święcie Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu

za: www.orthodox.pl, 08.04.2023

7 kwietnia w klasztorze Zwiastowania NMP miały miejsce uroczyste obchody tego święta. Boskiej Liturgii przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański w asyście IE Najprzewielebniejszych: Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego Jerzego-Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego i Biskupa Supraskiego Andrzeja.

Podczas nabożeństwa Arcybiskup Jakub wręczył nagrody paschalne przyznane przez św. Sobór Biskupów PAKP: krzyż z ozdobami ihumenowi Sofroniuszowi, a hieromnicha Serafina z monasteru podniósł do godności ihumena. W supraskim klasztorze obecne było duchowieństwo z Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego. W świątyni swoją obecnością zaszczycili: Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski oraz Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Marek Malinowski.

W swojej homilii Arcybiskup Jerzy zwrócił uwagę na mające ogromne znaczenie teologiczne aspekty święta Zwiastowania NMP. Pierwszym z nich jest bojaźń Boża Bogurodzicy. Nie był to strach ludzki, a przepełniona szacunkiem przed majestatem Bożym bojaźń, której powinniśmy doświadczać. Kolejnym wątkiem, który przywołuje Hierarcha jest brak tłumaczenia Matki Bożej przed ludźmi. Była ona na pewno obgadywana, ludzie nie rozumieli i nie znali tajemnicy Zwiastowania. Uważali, że Bogurodzica udaje bogobojną. Matka Boża przed nikim się nie usprawiedliwia, bo wiedziała, że Bóg stoi za nią. Tak samo i teraz prowokowana jest Cerkiew, zadawane są prowokujące pytania, ale Cerkiew nie musi odpowiadać. Nie ma słów, które są w stanie przekonać ludzi, którzy prawdy nie chcą poznać. Kolejnym aspektem jest posłuszeństwo. Maryja z pokorą przyjęła wolę Bożą, nie rozpowiadając o tym innym. Tak samo i my nie powinniśmy opowiadać innym o swoim poście, ascezie, modlitwie.

Na koniec pouczenia Arcybiskup Jerzy przywołał postać szatana, który nie wiedział o Zwiastowaniu. Znał on Boga i człowieka, ale nie poznał jeszcze Bogoczłowieka, z którym przyjdzie mu się zmierzyć. Była to sprawiedliwa walka, w której szatan przegrał. Musiał on stawić czoła Bogowi w postaci człowieka. Bóg pokonał szatana swoją słabością. Te słowa pokazują dlaczego to święto jest takie radosne. Zwiastuje ono nie tylko narodziny Bogoczłowieka, ale również Jego zwycięstwo nad diabłem.

Podczas uroczystej procesji po Boskiej Liturgii odwiedzono kryptę ś.p. Arcybiskupa Mirona i odprawiono litię w intencji zmarłego hierarchy oraz wszystkich tragicznie poległych w katastrofie w Smoleńsku. Przy grobie obecne były służby mundurowe. Na zakończenie uroczystości Arcybiskup Jakub w miłych słowach podziękował hierarchom, duchowieństwu oraz przybyłym gościom za wspólna modlitwę.

Cofnij