Abp Jerzy na uroczystościach wizyty Prezydenta Ukrainy w Polsce

za: www.prezydent.pl, 06.04.2023

5 kwietnia Abp Jerzy wziął udział w uroczystościach oficjalnej wizyty Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce. Wizyta rozpoczęła się od ceremonii oficjalnego powitania ukraińskiej Pary Prezydenckiej na Dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Gości powitali Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą.

Bezpieczeństwo i współpraca gospodarcza, a także kwestie historyczne – to główne tematy rozmów Prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Ukraiński przywódca z Małżonką złożył w środę oficjalną wizytę w Polsce.

Jak relacjonował Prezydent, rozmowy dotyczyły również zagadnień, które mają znaczenie na przyszłość, naszych wzajemnych relacji. – Razem z Panem Prezydentem rozumiemy, że w myśleniu o przyszłości nie możemy zapomnieć także o przeszłości, że na tej przeszłości, także na jej trudnych elementach (…) będziemy mogli zbudować braterstwo między naszymi narodami na przyszłość – mówił. Wspomniał, że omówione zostały kwestie historyczne, „które bardzo często są dzisiaj raną w wielu rodzinach”.

Będziemy realizowali spokojną, konsekwentną, dobrą politykę budowania więzi pomiędzy naszymi narodami, także w oparciu o politykę pamięci – uczciwej, rzetelnej pamięci – przekonywał.

Prezydent mówił także, że Polska jest dzisiaj największym partnerem gospodarczym Ukrainy. – Mamy nadzieję, że tak będzie również w przyszłości – wskazywał.

W uznaniu znamienitych zasług w pogłębianiu przyjaznych i wszechstronnych stosunków między Polską a Ukrainą, za rozwijanie współpracy na rzecz demokracji, pokoju i bezpieczeństwa w Europie oraz niezłomność w obronie niezbywalnych praw człowieka Prezydent Zełenski został odznaczony Orderem Orła Białego.

Andrzej Duda zaznaczył podczas uroczystości, że Order Orła Białego jest najstarszym i najcenniejszym polskim odznaczeniem. Honorowane są nim wyjątkowe osoby, które swoim życiem, służbą publiczną, pracą dokonały wyjątkowych zasług dla Rzeczypospolitej, w szerokim znaczeniu, także w znaczeniu sąsiedztwa i tego, co ją otacza.

Cofnij