Wyjazd osób niepełnosprawnych z opiekunami do Doliny Baryczy

Irena Faron, 03.04.2023

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Arcybiskupa Jerzego 1 kwietnia odbył się wyjazd osób niepełnosprawnych z opiekunami do Żmigrodu i wycieczka po Dolinie Baryczy.

Wydarzenie odbyło się w ramach programu „Chwila westchnienia” sponsorowanego przez Fundację „Czasoprzestrzeń” pod patronatem Prezydenta miasta Wrocławia. Istotą programu jest wspólny odpoczynek i zwiedzanie, podczas którego osobami niepełnosprawnymi opiekują się wolontariusze. Organizatorem wyjazdu i wolontariatu było wrocławskie Siestryczestwo im. św. Barbary.

Wyjazd rozpoczął się w katedrze molebnem, który sprawował o. Aleksander Konachowicz.

Następnie byliśmy gościnne przyjęci w parafii św. Jerzego Zwycięzcy w Żmigrodzie gdzie wspólnie się pomodliliśmy i zjedliśmy przepyszne śniadanie. Po śniadaniu wyruszyliśmy do Milicza na zwiedzanie zabytków i atrakcji turystycznych Doliny Baryczy - unikatowego parku krajobrazowego wpisanego na listę zabytków „Natura 2000”.

Dzięki naszym wolontariuszom opiekunowie mogli spokojnie spędzić czas i odpocząć w pięknym krajobrazie. Zakończeniem wyjazdu był smaczny obiad w Gospodarstwie Rybnym w Rudzie Żmigrodzkiej w samym sercu Stawów Milickich, założonych przez Zakon Cystersów jeszcze w XII wieku i działający do dnia dzisiejszego.

Do katedry powróciliśmy szczęśliwi i zrelaksowani tuż przed wieczornym nabożeństwem. Wyjazd był pełen wrażeń zarówno fizycznych, jak i duchowych, gdyż ze względu na modlitewną atmosferę uczestników, wizytę w żmigrodzkiej Cerkwi oraz piękno otaczającej przyrody – Bożego stworzenia, okazał się być swoistą pielgrzymką.

Cofnij