Światowe Dni Młodzieży Prawosławnej 2023 w Warszawie

za: www.orthodox.pl, 16.02.2023

Z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski w dniach 10-12 lutego 2023 r. w Warszawie odbyły się obchody Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej. Ich organizacji podjął się Zarząd Centralny BMP w Polsce we współpracy z Zarządem BMP Diecezji Warszawsko-Bielskiej, Warszawską Metropolią Prawosławną, Parafią Prawosławną pw. Św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie oraz Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie. W tegorocznych obchodach ŚDMP wzięła, rekordowa w ciągu ostatnich lat liczba osób, w tym znacząca grupa gości zza granicy. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego. Patronat medialny objęły: Radio Orthodoxia, Radio Jard, serwis internetowy cerkiew.pl oraz TVP 3 Białystok.

W spotkaniu wzięła udział kilkunastoosobowa grupa młodzieży z Bractwa Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej wraz ze swoim opiekunem ks. Tomaszem Mędryckim.

Prawosławna młodzież rozpoczęła weekendowe obchody późnym popołudniem, w piątek 10 lutego, rejestracją i kwaterowaniem uczestników. Następnie uczestnicy wyruszyli autokarami na wieczór kulturalny, który odbył się w Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie. Młodzież mogła obejrzeć spektakl “Droga do raju” w wykonaniu teatru “ZaTopieni w historii” oraz wysłuchać tradycyjnych pieśni ludowych w wykonaniu zespołu Żemerwa.

Sobotni poranek zaczął się od zwiedzania ciekawych miejsc na mapie Warszawy. Uczestnicy podzieleni na grupy mieli okazję zwiedzić m.in.: Muzeum Powstania Warszawskiego, Niewidzialną Wystawę, Zamek Królewski, Stare Miasto oraz przejechać się zabytkowym autobusem.

Po południu młodzież udała się na koncert organizowany przez Dzielnicę Wola w Warszawie, gdzie razem z mieszkańcami stolicy mogła wysłuchać chóru z Gruzji “Rikhi” oraz pobawić się na koncercie zespołu Enej. Po zakończonej części artystycznej uczestnicy wraz z duchowieństwem przejechali na salę konferencyjną, w której odbyło się spotkanie teologiczne w formie “100 pytań do…”. Na początku spotkania głos zabrał Jego Ekscelencja biskup siemiatycki Warsonofiusz, który przybliżył uczestnikom znaczenie motta tegorocznych obchodów ŚDMP: „Gdzie bowiem jest dwóch lub trzech zgromadzonych w imię Moje, tam jestem pośród nich”. Każda chętna osoba miała możliwość zadania pytania, na które odpowiadali zaproszeni goście. Sobotnie modlitwy wieczorne odbyły się w cerkwi św. Jana Klimaka na Woli. Młodzież miała okazję zobaczyć wystawę ręczników ludowych zorganizowaną w ramach projektu pt. “Chwalmy Boga Tradycjami Naszych Przodków”.

Kulminacyjnym punktem obchodów Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej 2023 była niedzielna św. Liturgia celebrowana przez Jego Eminencję, Wielce Błogosławionego Sawę, Prawosławnego Metropolitę Warszawskiego i całej Polski przy udziale Ich Ekscelencje: arcybiskupa bielskiego Grzegorza, biskupa supraskiego Andrzeja oraz biskupa siemiatyckiego Warsonofiusza w cerkwi św. Sofii Mądrości Bożej. Po św. Liturgii wykonano pamiątkową fotografię. Na zakończenie hierarchowie, duchowieństwo i młodzież udali się na wspólny obiad.

W drodze powrotnej młodzież z naszej diecezji odwiedziła siedzibę Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego w Warszawie.

Cofnij