Abp Jerzy wziął udział w na wigilii dla uchodźców we Wrocławiu

za: www.wroclaw.pl, www.wroclaw.tvp.pl, 07.01.2023

6 stycznia w dzień wigilii święta Bożego Narodzenia Jego Ekscelencja abp Jerzy wziął udział w wigilii dla uchodźców zorganizowanej przez stowarzyszenie Tratwa we Wrocławiu. W Czasoprzestrzeni przy ul. Tramwajowej we Wrocławiu wolontariusze przygotowali poczęstunek dla 400 osób, ale przyszło znacznie więcej. Oprócz wigilijnego posiłku, z tradycyjnymi ukraińskimi potrawami, były paczki z żywnością i słodyczami dla dzieci.

Do zebranych zwrócił się w języku ukraińskim Władyka Jerzy. Mówił o tym, że pomimo iż te święta są przepełnione smutkiem, bólem i tęsknotą to Narodzenie Chrystusa jest świętem dającym prawo patrzenia w przyszłość z nadzieją. Świętujemy bowiem prawdziwie narodzenie Chrystusa tu i teraz, a nie wspominamy jedynie jakąś jego rocznicę. Chrystus prawdziwie rodzi się dziś w śród nas i naszym prawem i obowiązkiem jest przyjąć go do swojego serca. Pamiętajcie, że drzwi Polskiej Cerkwi Prawosławnej są dla was szeroko otwarte. W naszej modlitwie obejmujemy wszystkich tych, którzy nie będą mogli w tym roku w spokoju i radości spożywać wigilijnej wieczerzy.

Władyce towarzyszył sekretarz kancelarii arcybiskupiej protodiakon Mieczysław Oleśniewicz. Dużą grupę wśród wolontariuszy stanowili parafianie wrocławskiej katedry.

Dawna zajezdnia Dąbie to od początku wojny punkt pomocy uchodźcom z Ukrainy. Zainteresowanie wigilią było olbrzymie. Kolejka utworzyła się na długo przed otwarciem hali. W wigilii uczestniczyło ponad 500 osób. Na stołach pojawiły się tradycyjne potrawy wigilijne, czyli kutia, ryby, kompot z suszu, ukraiński uzwar, pierogi, ciasta.

“Czuję smutek i radość. Smutek, bo ci ludzie z pewnością chcieliby być w swojej ojczyźnie, ze swoimi bliskimi, w swoich rodzinach, a radość czuję, ponieważ Boże Narodzenie jest świętem nadziei, świętem radości” – mówił abp Jerzy.

Podczas Wigilii odbyły się jasełka, przygotowane przez dzieci z grupy Horobynka oraz występ “Ars Cantandi” Chór Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Dziękujemy naszym wolontariuszom za poświęcony czas i zaangażowanie. Wielkie podziękowania dla sponsorów! Amerykańskiej fundacji Alight, Instytut Rozwoju „Złote Jabłko”, Fundacja Hasco-Lek, pracownikom firmy QIAGEN za prezenty dla dzieci oraz Giro Krakowska 182 za barszcz oraz PURI gruzińska piekarnia za pieczywo!

Reportaż TVP3 Wrocław można obejrzeć TUTAJ

Cofnij