Abp Jerzy wziął udział w wigilii Wojska i Służb Mundurowych

za: www.powp.wp.mil.pl, 21.12.2022

W 1. Batalionie Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie Prawosławny Ordynariusz Wojskowy Jego Ekscelencja Arcybiskup Jerzy (Pańkowski) wziął udział w spotkaniu świątecznym z żołnierzami Wojska Polskiego, funkcjonariuszami: Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej, a także żołnierzami armii sojuszniczych.

W spotkaniu uczestniczyły najwyższe władze państwowe, kadry dowódcze wojska oraz służb mundurowych, w tym m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda wraz z małżonką, Minister Obrony Narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak oraz ordynariusze trzech duszpasterstw wojskowych: Prawosławny Ordynariusz Wojskowy abp Jerzy (Pańkowski), Biskup Polowy Wojska Polskiego bp Wiesław Lechowicz oraz Naczelny Ewangelicki Kapelan Wojskowy bp Marcin Makula. Obecni byli także żołnierze armii sojuszniczych stacjonujący w naszym kraju, a w sposób wirtualny zameldowali się żołnierze służący poza jego granicami.

W trakcie świątecznego spotkania w Rzeszowie harcerze przekazali na ręce Prezydenta RP Betlejemskie Światełko Pokoju. Wigilijne spotkanie nie mogło się obyć bez odczytania fragmentu Ewangelii o Narodzeniu Chrystusa, wspólnej, ekumenicznej modlitwy oraz życzeń. Do zebranych ze słowem zwrócił się Prawosławny Ordynariusz Wojskowy JE abp Jerzy (Pańkowski) oraz obecni ordynariusze. Następnie swoje życzenia i pozdrowienia przekazał Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP.

Dobrze, że jesteśmy razem, tak jak razem Państwo służycie Rzeczpospolitej i bezpieczeństwu jej obywateli, tak jak razem służyliście, walcząc z pandemią koronawirusa, tak jak służyliście wobec kryzysu na polsko–białoruskiej granicy, tak jak służyliście w obliczu wojny wywołanej przez Rosję na Ukrainie, wspierając uchodźców, którzy przybywają z Ukrainy do Polski, tak jak razem działaliście tego lata w zachodniej Polsce wobec katastrofy ekologicznej na Odrze – mówił Prezydent Andrzej Duda.

Oby święta Bożego Narodzenia przyniosły nam wszystkim nadzieję i wiarę w to, że następny rok będzie lepszy niż mijający i przyniesie nam tak upragniony pokój – życzyła wszystkim Pierwsza Dama.

Kolejno Minister Obrony Narodowej szczególne słowa podziękowania skierował do żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy za to, że utrzymali polską granicę. Razem dbamy o nasze bezpieczeństwo. Pomagają nam także sojusznicy. Życzmy sobie wszyscy na ten 2023 rok bezpieczeństwa – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak.

Spotkanie rodziny mundurowej zakończyło się wspólnym kolędowaniem, rozmowami i składaniem sobie życzeń przy wigilijnym stole.

 

Cofnij