Dzień św. Archanioła Michała w Torzymiu

ks. Igor Habura, 22.11.2022

W poniedziałek 21 listopada, w dzień gdy cerkiew liturgicznie wspomina św. Arcystratega i Archanioła Michała parafia prawosławna w Torzymiu obchodziła swoje święto patronalne. Na zaproszenie proboszcza - ks. Michała Kovala przybyli: ks. Artur Graban, ks. Jarosław Monczak oraz ks. Igor Habura.

Po wysłuchaniu słów Ewangelii do licznie zebranych wiernych zwrócił się ks. Igor. W swojej homilii podkreślił przywilej oraz obowiązek wynikający z bycia parafianami cerkwi św. Michała. W Prawosławiu świętym oddaje się prawdziwą cześć nie przez hymny i pokłony, a poprzez ich naśladowanie. Pomimo iż patronem torzymskiej świątyni jest anioł, a nie człowiek, parafianie powinni ze wszystkich sił dążyć do tego, aby go naśladować i być godnymi miana wiernych cerkwi św. Archanioła Michała. Jego imię - z hebrajskiego Mikael oznacza “któż jak Bóg”. Według tradycji był to okrzyk bitewny, z którym na ustach, Archanioł strącił z niebios zbuntowanego przeciw Bogu szatana. Nasze życie powinno być również naznaczone tym zawołaniem. Żyjmy tak, aby nasze uczynki i wiara świadczyły o tym, że nikt i nic nie jest dla nas ważniejsze niż Bóg.

W trakcie nabożeństwa wielu spośród zebranych wiernych przystąpiło do misteriów spowiedzi i eucharystii.

Na zakończenie ze słowem pozdrowienia i podziękowania zwrócił się do parafian i proboszcza ks. Artur Graban, który przewodniczył Boskiej Liturgii. Następnie parafianie pozdrowili swojego duszpasterza w dniu jego niebiańskiego patrona. Na sam koniec głos zabrał ks. Michał Koval dziękując wszystkim przybyłym na nabożeństwo. Złożył również życzenia wszystkim Michałom, w szczególności wieloletniemu staroście Panu Michałowi Habura, życząc Bożego błogosławieństwa i pomocy św. Archanioła na każdy dzień.

Po zakończeniu nabożeństwa wszyscy zebrani udali się na wspólny obiad.

Cofnij