11 Listopada Narodowe Święto Niepodległości

za: www.powp.wp.mil.pl, 12.11.2022

104 lata temu, po 123 latach zaborów, Rzeczpospolita Polska odzyskała suwerenność i powróciła na mapę świata. W dniach 10 i 11 listopada odbyło się szereg uroczystości związanych z Narodowym Świętem Niepodległości, w których udział wziął Prawosławny Ordynariusz Wojskowy JE abp Jerzy (Pańkowski).

W przededniu Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada br., Zwierzchnik Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej Prezydent Andrzej Duda, wręczył nominacje generalskie i admiralskie.

Kolejno przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbył się Capstrzyk niepodległościowy, który zainaugurował centralne obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie 11 listopada. W uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie wzięli udział Prezydenci Polski i Litwy, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wraz z kadrą dowódczą, Prawosławny Ordynariusz Wojskowy JE abp Jerzy (Pańkowski) wraz z bratnimi ordynariuszami wojskowymi, ministrowie, przedstawiciele sejmu i senatu oraz wielu rodaków.

Wierzę głęboko w niepodległą, suwerenną, wolną Polskę. Wierzę głęboko w moich Rodaków. Wierzę głęboko w drzemiące w każdym i w nas wszystkich razem poczucie ogromnej wiary w wartość, jaką jest Polska suwerenna, niepodległa, nasza własna, w której sami się rządzimy i o której sami decydujemy. Wierzę głęboko w mądrość naszego społeczeństwa – mówił Prezydent RP podczas uroczystości. Zaś w 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wicepremier Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, iż Nie otrzymaliśmy niepodległości za darmo. Dlatego trzeba ją cenić i chronić.

Po uroczystej zmianie posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza, na Jego płycie złożono wieniec od Narodu Polskiego. Uroczystości zakończyła defilada kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego wraz z orkiestrą.

Wieczorem w dniu święta w Białymstoku odbył się koncert “Dziękujemy za ochronę granicy RP”, organizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Cofnij