Święto Opieki Matki Bożej

za: www.powp.wp.mil.pl, 15.10.2022

Prawosławny Ordynariusz Wojskowy JE abp Jerzy (Pańkowski) przewodniczył nabożeństwom ku czci Opieki Bogurodzicy w katedralnej świątyni Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego w Warszawie.

Święto Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy lub Wstawiennictwa Bogurodzicy i Zawsze Dziewicy Maryi (gr. Sképi, cs. Pokrow “ochrona”) obchodzone jest w cerkwi prawosławnej niezwykle uroczyście. Ten dzień jest najważniejszym świętem po 12 głównych wielkich świętach cyklu rocznego. Obchody przypadają na 1 października według kalendarza juliańskiego lub 14 października według „nowego stylu”.

W przededniu święta w prawosławnej katedrze Wojska Polskiego odprawione zostało całonocne czuwanie z błogosławieństwem chlebów, pszenicy, wina i oleju. W dniu święta odprawiona została Boska Liturgia, której przewodniczył JE abp Jerzy w asyście kleru parafii oraz kapelanów ordynariatu.

Na zakończenie nabożeństwa Prawosławny Ordynariusz Wojskowy opowiedział przybyłym na modlitwę o obecności oraz znaczeniu Bogurodzicy w naszym życiu, jak również o historii święta Opieki Bogurodzicy. Szczególną uwagę zwrócił na fakt, iż Matka Boża jest obecna w naszych świątyniach i naszym życiu, otacza nas swoją opieką w świątyni i poza nią. Jeśli wydaje nam się, że brakuje nam jej orędownictwa, - kontynuował Władyka - to bądźmy przekonani, że chroni nas przed niebezpieczeństwami, które mogłyby się wydarzyć w naszym życiu, o których tak naprawdę – często – nie mamy pojęcia. Jest ona obecna nie tylko jako ta, która słucha naszych modlitw, ale także jako ta, która chroni nas przed niebezpieczeństwem, bądź w trakcie niego oraz wyciąga nas z trudnych okoliczności naszego życia. Jej opiece oddajemy się codziennie. Ordynariusz życzył, aby żaden dzień w naszym życiu nie upłynął bez modlitwy do Matki Bożej i pozdrowił zebranych z tym radosnym świętem.