Abp Jerzy przewodniczył dziękczynnemu nabożeństwu w intencji Wojsk Obrony Terytorialnej

za: www.powp.wp.mil.pl, 02.10.2022

30 września br. w ramach centralnych obchodów święta Wojsk Obrony Terytorialnej oraz jubileuszu 5-lecia, Prawosławny Ordynariusz Wojskowy JE abp Jerzy (Pańkowski) odprawił uroczyste, dziękczynne nabożeństwo.

W katedralnej cerkwi Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego w Warszawie zgromadzili się żołnierze i pracownicy Wojsk Obrony Terytorialnej, na czele z Zastępcą Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Maciejem Kliszem, reprezentującym Dowódcę WOT. Zgromadzeni w świątyni wznieśli modlitwy w intencji ojczyzny, formacji oraz swoich rodzin. Nabożeństwu przewodniczył Prawosławny Ordynariusz Wojskowy JE abp Jerzy (Pańkowski), któremu asystowali kapelani prawosławnego ordynariatu.

Przed rozpoczęciem nabożeństwa wszystkich przybyłych na modlitwę do świątyni przywitał Dziekan Wojsk Obrony Terytorialnej ks. mjr Tomasz Paszko. Zaktualizował On słowa św. Jana Chryzostoma, który twierdził, że: „Wdzięczność niczego nie dodaje Bogu, lecz zbliża nas do Niego”. Tymi słowami kapelan wprowadził przybyłych do świątyni Terytorialsów, do rozpoczęcia dzięczynienia za wszelkie dobrodziejstwa Boże i poprzez to zbliżenia się do niego. Modlitewnego charakteru nabożeństwu nadał śpiew chóru pod dyrekcją psalmisty katedralnej parafii wojskowej Piotra Dądeli.

Po nabożeństwie Arcybiskup Jerzy zwrócił się do przybyłych na nabożeństwo gości parafrazując fragment ewangelii św. ap. Marka opisujący rozterki apostołów, którzy ujrzeli Jezusa idącego po wzburzonym morzu. Pogratulował całej piątej formacji Rodzajów Sił Zbrojnych pięknego jubileuszu. Życzył wszystkim żołnierzom wielu sił, wiary i wytrwałości w służbie ojczyźnie i przyzywał błogosławieństwo Boże dla całej społeczności WOT oraz ich rodzin. Następnie w łączności modlitewnej, ze słowem pozdrowienia zwrócił się do zebranych przedstawiciel Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego Dziekan Wojsk Obrony Terytorialnej ks. ppor. Mateusz Łaciak. Kolejno gen. bryg. Maciej Klisz okazał swą wdzięczność za możliwość uczestnictwa i wspólną modlitwę w intencji żołnierzy, pracowników oraz ich rodzin. Swoje podziękowania wyraził w imieniu całego stanu osobowego Wojsk Obrony Terytorialnej, za nieustanne wsparcie i obecność kapelanów w codziennej służbie Terytorialsów. Na ręce Jego Ekscelencji Arcybiskupa Jerzego złożył limitowany ryngraf przygotowany z okazji jubileuszu 5-lecia formacji. Modlitewne świętowanie uwieczniła wspólna fotografia.