Wrocławskie wspomnienie bitwy pod Lenino

za: www.powp.wp.mil.pl, 20.10.2021

12 października 2021 r. na Cmentarzu Żołnierzy Polskich we Wrocławiu, miała miejsce uroczystość memorialna 78. rocznicy Chrztu Bojowego Żołnierzy 1 Dywizji Piechoty im. gen. Tadeusza Kościuszki pod Lenino.

Uroczystość patriotyczno-religijną wg. ceremoniału wojskowego przygotował i prowadził prezes Zarządu Dolnośląskiego ZWiRWP, dowódca Dolnośląskiego Okręgu Strzeleckiego płk Krzysztof Majer. Obecny był mieszkaniec Wrocławia, ostatni żyjący uczestnik bitwy płk Wacław Sawicki. Przybyli także przedstawiciele ZKRPiBWP, Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, przedstawiciele Prezydenta Wrocławia, zastępca Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, delegacje jednostek wojskowych: Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych oraz inni zacni Goście. Po raz pierwszy byli obecni uczniowie klas mundurowych z III Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie i Europejskiego Liceum Służb Mundurowych we Wrocławiu.

Spotkanie było okazją do podziękowania za aktywność społeczną w kultywowaniu tradycji i historii Wojska Polskiego. Odznaki Turystyczno-Krajoznawcze PTTK „Szlak 2 Armii WP” otrzymali m. in. ks. prot. Grzegorz Cebulski. Następnie kapelani trzech wyznań w intencji poległych, pomordowanych w obozach koncentracyjnych i łagrach oraz zmarłych 6 milionach Polaków ofiar II Wojny Światowej, odmówili modlitwy. Kolejnym elementem uroczystości było złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem. Sygnał „Cisza”, oraz odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej WP zakończyło uroczystość.