Dzień św. Jerzego Zwycięzcy - święto parafialne Katedry Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego

za: www.powp.wp.mil.pl, 06.05.2021

6 maja br., w dniu pamięci św. Jerzego patrona Prawosławnej Parafii Wojskowej w Warszawie liturgicznym uroczystościom przewodniczył Jego Ekscelencja Arcybiskup Jerzy.

W wigilię święta zostało odprawione uroczyste nabożeństwo Wielkiej Wieczerni i Jutrzni w szczególnym okresie Światłego Tygodnia, po Passze Chrystusowej.

W dniu święta Boskiej Liturgii przewodniczył Jego Ekscelencja Arcybiskup Jerzy Prawosławny Ordynariusz Wojskowy. W drzwiach świątyni arcypasterza powitali bukietem kwiatów oraz chlebem i solą żołnierze, dzieci oraz proboszcz ks. ppłk Łukasz Godun. Grono parafialne prosiło władykę o arcypasterskie błogosławieństwo oraz przewodniczenie obchodom święta parafialnego. W Boskiej Liturgii, oprócz kleru parafii uczestniczyło 14 kapłanów. Kazanie wygłosił ks. mitrat płk. rez. Aleksy Andrejuk Kanclerz POWP. Podczas nabożeństwa śpiewał chór parafialny pod dyrekcją ks. diak. ppor. Tomasza Pieczarki.

Z okazji Święta Paschy 2021 roku, podczas tzw. małego wejścia kapelani ordynariatu: ks. płk Andrzej Jakimiuk, ks. ppłk Łukasz Godun, ks. ppłk Mirosław Kuczyński otrzymali prawo noszenia krzyża z ozdobami, a ks. por. Rafał Pagór otrzymał prawo noszenia kamiławki (nakrycie głowy kapłana). Pod koniec Liturgii do zebranych zwrócił się Prawosławny Ordynariusz Wojskowy. Arcybiskup Jerzy podzielił się swoją refleksją na temat pamięci wspominanego dziś patrona świątyni oraz odniósł się do radosnego święta Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Życzył wszystkim trwania w radości paschalnej i umiejętności pielęgnowania jej w sobie, wygłaszając modlitwę:

IISUSIE WOSKRESSZYJ SPASI DUSZY NASZA - JEZUSIE ZMARTWYCHWSTAŁY ZBAW NASZE DUSZE

Na koniec Władyka pozdrowił kler parafii, przybyłe duchowieństwo, podziękował chórowi za śpiew oraz życzył wielu lat w zdrowiu wszystkim obchodzącym dziś imieniny: Jerzym, Anatolom , Aleksandrom oraz Protoleonom.

Parafialne świętowanie upłynęło w duchu radości paschalnej i zakończone zostało gromkim śpiewem Wielu lat życia - Mnohaja Leta.