Sobota akatystu - IV rocznica śmierci abp. Jeremiasza

za: www.powp.wp.mil.pl, 17.04.2021

W piątkowy wieczór 16 kwietnia, w Prawosławnej Parafii Wojskowej w Warszawie Jego Ekscelencja abp Jerzy sprawował Jutrznię z czytaniem Akatystu ku czci Matki Bożej, a w sam dzień święta, gdy cerkiew szczególnie wychwala Bogurodzicę Władyka przewodniczył Boskiej Liturgii.

Święto zwane Sobotą Akatystu, bądź Wychwalania Najświętszej Bogurodzicy, zostało ustanowione w IX wieku w Konstantynopolu za sprawą niejednokrotnego orędownictwa Matki Bożej nad tym miastem.

W dniu święta podczas Boskiej Liturgii zanoszone były szczególne modlitwy za śp. abp Jeremiasza Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego, z uwagi na czwartą rocznicę jego śmierci. Tego samego dnia na cmentarzu prawosławnym na warszawskiej Woli Władyka Jerzy sprawował panichidę nad grobem abp. Jeremiasza.

Tego samego dnia we wrocławskiej katedrze, po zakończeniu świątecznej Boskiej Liturgii również sprawowano panichidę wznosząc modlitwy za spokój duszy Władyki Jeremiasza.