Uroczystości w Warszawie

za: www.orthodox.pl, 17.04.2024

W poniedziałkowe przedpołudnie 15 kwietnia 2024 roku, w kaplicy pw. św. archanioła Michała mieszczącej się w Domu Metropolitalnym odprawiono nabożeństwo dziękczynne w intencji Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski, który obchodził tego dnia 86. urodziny. Nabożeństwu przewodniczył Jego Ekscelencja arcybiskup wrocławski i szczeciński Jerzy. W prezbiterium modlił się Jego Eminencja metropolita Sawa.

W trakcie nabożeństwa dziękowano Bogu za minione lata życia metropolity, proszono Boga o zdrowie, siły oraz błogosławieństwo na kolejne lata życia Jego Eminencji i dalszej owocnej służby Cerkwi prawosławnej.

Na jubileusz Jego Eminencji przybyli arcybiskup bielski Grzegorz, biskup supraski Andrzej, warszawskie duchowieństwo i pracownicy Warszawskiej Metropolii Prawosławnej.

W imieniu przybyłych hierarchów, duchowieństwa, wiernych, a także wszystkich, którzy nie mogli być obecni tego dnia z Jego Eminencją, okolicznościowe życzenia złożył arcybiskup Jerzy. W słowie hierarcha odniósł się do końcówki oczytanego fragmentu Ewangelii mówiącego o uzdrowieniu dziesięciu trędowatych: twoja wiara Cię uzdrowiła, wskazał na ogromne doświadczenie wiary, która niejednokrotnie zbawiała i chroniła Eminencję w doświadczeniach zdrowotnych i innych okolicznościach życia. Jego Ekscelencja przywołał rodziców metropolity Sawy, błogosławionej pamięci Natalię i Włodzimierza, którzy ofiarowali jubilatowi dar życia. Będąc synem umęczonej chełmskiej ziemi, mimo piętna tamtych czasów odciśniętego w życiu hierarchy, ukończył seminarium duchowne, studia teologiczne, został mnichem, kapłan, biskupem, profesorem i generałem Wojska Polskiego, by w następstwie powyższego stanąć u steru Cerkwi prawosławnej w Polsce.

Dziękowano Jego Eminencji za niestrudzoną służbę Bogu, pełną poświęceń, która inspiruje nowe pokolenia duchowieństwa. „Jesteście Eminencjo człowiekiem Cerkwi, dla którego dobro i pomyślność Cerkwi są najważniejsze. Wszystko, co dotyka Cerkiew, dotyka Was osobiście. Wszystko, czego doświadczacie, dotyka naszą lokalną Cerkiew. Wasza Eminencja jest właściwym człowiekiem na właściwy czas i za to, w imieniu pełni prawosławia w Polsce pragniemy serdecznie Wam podziękować” – podkreślał arcybiskup Jerzy.

Dziękując za życzenia, metropolita Sawa przywołał fragment psalmu 115: Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę, zaznaczając, że wszystko, co udało się osiągnąć w trakcie ziemskiego życia, traktuje jako dzieło Opatrzności Bożej, które przyjmuje z wiarą, mając świadomość bycia narzędziem w rękach Boga. „Tylko wiara dodawała mi sił i kierowała posłuszeństwu względem woli Boga, ponieważ tylko Bóg prowadzi przez życie i kieruje Cerkwią. To, co mogłem, starałem się czynić z myślą o Cerkwi i jej dobru, poświęcając temu całe swoje życie” – mówił metropolita Sawa. W dalszej części wystąpienia Jego Eminencja dziękował Bogu za dar długiego życia, za możliwość spotkania w życiu ciekawych i wartościowych ludzi. Jego Eminencja wspominał współpracę z byłymi zwierzchnikami Cerkwi w Polsce, a także inspirujące doświadczenie spotkania z metropolitą Dionizym, który doprowadził do samodzielności Cerkwi prawosławnej w Polsce. Jego Eminencja podziękowała za modlitewną pamięć o swojej osobie i prosił o dalszą modlitwę.

W roku jubileuszu 100-lecia samodzielności Cerkwi prawosławnej w Polsce Orderami św. Marii Magdaleny odznaczono duchowieństwo i pracowników na co dzień trudzących się w Kancelarii Metropolity oraz na rzecz Warszawskiej Metropolii Prawosławnej.

Długich i błogosławionych lat życia Wasza Eminencjo!