Dzień św. Barbary - święto wrocławskiego Siestryczestwa

Siestryczestwo św. Barbary, 19.12.2023

W niedzielę, w dzień gdy Cerkiew liturgicznie czci pamięć św. Wielkiej Męczennicy Barbary, wrocławskie siestryczestwo obchodziło swoje święto patronalne.

Po zakończeniu Boskiej Liturgii Władyka Jerzy zwrócił się do wiernych ze słowem, przybliżając postaci świętych tego dnia - Jana Damasceńskiego i św. Barbary. W szczególności Władyka zwrócił uwagę na to, że św. Barbara jest patronką wrocławskiego siestryczestwa i w bardzo ciepłych słowach podziękował wszystkim zaangażowanym w tę wspólnotę za dotychczasową działalność, życząc wytrwałości i Bożego Błogosławieństwa na kolejne lata.

W swoim słowie Władyka podkreślił niezwykle ważną działalność siestryczestwa na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy. Tysiące osób, którym siestryczestwo pomogło są żywym świadectwem ważności tej inicjatywy. Na ręce założycielek Pań Ireny, Marii i Walentyny złożył podziękowania za całą ich działalność na rzecz drugiego człowieka i wrocławskiej Cerkwi. Władyka podziękował również wszystkim członkom siestryczestwa, kobietom, mężczyznom, młodzieży oraz dzieciom, którzy na co dzień trudzą się ku Bożej chwale.

Po liturgii w siedzibie siestryczestwa – cerkiewnym sklepiku „Prosfora”, odbyło się rodzinne spotkanie przyjaciół i miłośników siestryczestwa. Każdy uczestnik otrzymał od Władyki, wydrukowany z okazji „Barbórki” Lubińskiej, akatyst do Świętej Barbary z przewodnim słowem Władyki.

Młodzież siestryczestwa wykonała pamiątkowy album, który został przekazany na ręce przewodniczącej.

Dziękujemy wszystkim za świąteczną agapę, Władyce za błogosławieństwo, ojcom za wsparcie duchowe i opiekę, chórowi za odśpiewanie na liturgii znanej i lubianej kolędy „Swiataja Barbara” i wszystkim za życzenia i miłość.