Przysięga podchorążych w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu

za: www.powp.wp.mil.pl, 26.09.2021

24 września w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu uroczystą przysięgę wojskową złożyło 350 kandydatów na żołnierzy zawodowych.

Głównymi bohaterami uroczystości byli podchorążowie pierwszego roku studiów wojskowych kierunków: dowodzenie, logistyka, inżynieria bezpieczeństwa i informatyka oraz kandydaci do korpusu osobowego medycznego, którzy naukę będą realizowali podczas sześcioletnich studiów lekarskich w Kolegium Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Do zebranych gości oraz samych bohaterów uroczystości zwrócił się Rektor-Komendant. W swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie słów przysięgi oraz zwrócił uwagę na wartości, którymi powinien kierować się żołnierz.

Duszpasterskiego błogosławieństwa udzielili: w imieniu Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego ks. ppor. rez. Igor Habura, Dziekan Sił Powietrznych Wojska Polskiego ks. prałat płk Janusz Radzik oraz Ewangelicki Dziekan Wojsk Lądowych ks. ppłk Sławomir Fonfara.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów biorących udział w przysiędze wojskowej, na czele których maszerowały Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych i kompania honorowa AWL.

Za żołnierzami intensywny okres szkolenia podstawowego. W tym czasie uczyli się zasad działania na polu walki oraz brali udział w szeregu zajęć teoretycznych i praktycznych zakończonym egzaminem. Przed nimi kolejny etap służby - okres nauki i szkolenia specjalistycznego.