Abp Jerzy na uroczystościach ku czci św. Onufrego w Jabłecznej

za: www.orthodox.pl, 27.06.2026

Z błogosławieństwa świątobliwego archimandryty, Jego Eminencji Wielce Błogosławionego metropolity Sawy, w dniach 24 – 25 czerwca w stauropigialnym monasterze św. Onufrego Wielkiego w Jabłecznej odbyły się uroczyści poświęcone dniu pamięci patrona wspólnoty, w których wzięło udział wielu wiernych, pielgrzymów oraz duchownych.

Wzorem lat ubiegłych na święto monasteru, przybyły piesze pielgrzymki z Białegostoku i z pobliskich Sławatycz. Uroczystości monasterskie rozpoczęły się w przeddzień święta św. Liturgią, sprawowaną przez braci monasteru oraz przybyłe duchowieństwo. Po niej poświęcono wodę i odprawiono panichidę nad grobami mnichów. Wieczorem odbyło się całonocne czuwanie, któremu przewodniczył Jego Ekscelencja arcybiskup lubelski i chełmski Abel wraz z episkopatem Cerkwi prawosławnej w Polsce. O godzinie 23:00 wierni zgromadzili się w monasterskiej świątyni, gdzie odsłużono akatyst do patrona wspólnoty, któremu przewodniczył arcybiskup bielski Grzegorz. W czasie akatystu przed cudotwórczą ikoną były zanoszone modlitwy w intencji zdrowie Jego Eminencji metropolity Sawy. Następnie została odsłużona pierwsza św. Liturgia o godzinie 1:00 pod przewodnictwem Jego Ekscelencji biskupa siemiatyckiego Warsonofiusza. Śpiewał parafialny chór monasterski pod dyrekcją Viktorii Susidko. Tradycyjnie o godzinie 4:00 w kaplicy św. Trójcy nad Bugiem odprawiono drugą św. Liturgię pod przewodnictwem Jego Ekscelencji biskupa supraskiego Andrzeja. Śpiewał chór Katapetasma pod dyrekcją dra Łukasza Hajduczenia.

Centralne obchody zwieńczyła uroczysta św. Liturgia, której przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Abel, Arcybiskup Lubelski i Chełmski warz z hierarchami Cerkwi prawosławnej w Polsce. Podobnie jak podczas całonocnego czuwania śpiewał chór szkół teologicznych prowadzony przez prof. Włodzimierza Wołosiuka. Ze słowem pouczenia do wiernych zwrócił się arcybiskup wrocławski i szczeciński Jerzy. Hierarcha przytoczył wybrane fragmenty z życia patrona wspólnoty, zachęcając tym samym, aby stawać się podobnym do świętego i powierzyć w zupełności życie Bogu. Jego Ekscelencja puentował homilię, mówiąc o Chrystusie, jako jedynym dawcy sensu życia. Podobnie jak podczas nocnych świętych Liturgii, tak i podczas centralnej św. Liturgii, rzesze wiernych przystąpiły do św. Eucharystii.

Na zakończenie św. Liturgii odbyła się procesja wokół świątyni. Po niej, z okolicznościowym słowem do wiernych zwrócił się arcybiskup Abel, a arcybiskup Grzegorz przekazał zgromadzonym arcypasterskie błogosławieństwo Jego Eminencji Wielce Błogosławionego metropolity Sawy. Namiestnik, archimandryta Piotr podziękował hierarchom za przybycie, zaś wszystkim za wspólną modlitwę.

Bracia monasteru

zdjęcia: Jakub Oniszczuk

Cofnij