Kancelaria Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski podaje do wiadomości, że 23 czerwca 2026 roku zmarł ks. prot. płk Aleksy Wojciuk, rezydent parafii prawosławnej w Stanisławowie.
Ksiądz prot. płk mgr Aleksy Wojciuk urodził się w 1963 roku w rodzinie duchownego. Był absolwentem Wyższego Prawosławnego Seminarium Duchownego w Jabłecznej (1984 r.) i Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (1989 r.). Po ukończeniu studiów, do 2000 roku, pracował jako wykładowca w Prawosławnym Seminarium Duchownym w Warszawie. W 1993 roku z rąk ówczesnego arcybiskupa białostockiego i gdańskiego Sawy otrzymał święcenia diakońskie (14.03.1993 r.) i kapłańskie (21.03.1993 r.). W tym samym roku został mianowany pełniącym obowiązki proboszcza parafii św. Pantelejmona w Białymstoku-Zaściankach. Następnie w latach 1995-2011 służył w strukturach Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego. W 1996 roku został podniesiony do godności protoijereja. W ostatnich latach życia był rezydentem parafii prawosławnej w Stanisławowie.
W czwartek 25 sierpnia o godz. 19.00, w cerkwi w Stanisławowie wystawiona zostanie trumna z ciałem duchownego i odsłużona panichida. Uprasza się o nieprzynoszenie kwiatów, a zapalenie świec i modlitwę w intencji ks. Aleksego.
W piątek 26 czerwca o godz. 9.00, w cerkwi w Zielonej Górze odprawiona zostanie św. Liturgia z obrzędem pogrzebu.
Wiecznaja pamiat!