Zaproszenie na warsztaty ikonograficzne w Świdnicy

ks. Piotr Nikolski

Rozpoczynamy zapisy do udziału w XVI warsztatach malowania ikon w dniach 4 – 17 sierpnia 2024 zorganizowanych przez Parafię Prawosławną św. Mikołaja w Świdnicy.

Zajęcia praktyczne będą odbywać się na plebanii Parafii Prawosławnej w Świdnicy przy ul. Łukasińskiego 49 Warsztaty poprowadzi ks. Aleksy Adamczuk, znany ikonograf i monumentalista.

W program warsztatów wchodzą, oprócz zajęć artystycznych, wykłady z historii sztuki sakralnej, liturgiki, teologii i duchowości oraz spotkania z doświadczonymi malarzami ikon. Integralną częścią warsztatów będą również nabożeństwa w cerkwi św. Mikołaja w Świdnicy Organizator nieodpłatnie zapewnia uczestnikom materiał niezbędny do pracy (z wyjątkiem pędzli).

Jest możliwość zarezerwowania noclegów w pobliskim pensjonacie „Haltex”, koszt 40 zł za dobę. Potrzebę noclegów proszę zgłaszać jak najwcześniej. Wyżywienie uczestnicy załatwiają we własnym zakresie.

Warsztaty rozpoczną się 4 sierpnia (niedziela) od uroczystej Liturgii w cerkwi św. Mikołaja w Świdnicy o g.10.00 i potrwają do 17 sierpnia. Liczba uczestników jest ograniczona do 12 osób.

Reprodukcje powstałych prac zostaną umieszczone w specjalnym kalendarzu – katalogu. Każdy uczestnik otrzyma taki kalendarz na wernisażu wystawy. Termin i miejsce wystawy będą ogłoszone później.

Wykonane na warsztatach ikony pozostaną w cerkwi św. Mikołaja w Świdnicy. Wzorem ostatnich dwóch lat doświadczeni uczestnicy będą pracować na płytach magnezowych o wymiarze 139×96, które zostaną zamontowane na suficie cerkwi. Jest to unikalna możliwość udziału w wykonaniu polichromii świątyni i próba sił w malarstwie monumentalnym. W tym roku tematem dużych prac będą sceny z życia Matki Bożej od Narodzenia po Zwiastowanie.

Zgłoszenia są przyjmowane pocztą elektroniczną pod adresem: nikolius@poczta.onet.pl

W mailu proszę podać telefon kontaktowy i zgłosić ewentualną potrzebę zakwaterowania. Zgłoszenia za pośrednictwem Facebooka nie będą przyjmowane.

Od uczestników pobierana jest opłata wpisowa w wysokości 200 zł wpłacana na konto parafii.

Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Świdnicy, ul. Łukasińskiego 49, 58-100, Świdnica nr konta 41194010763096562900000000 z dopiskiem w tytule: „opłata wpisowa”.

Od momentu wpłacenia wpisowego miejsce na warsztatach jest zarezerwowane.

Opłata będzie zwracana osobom rezygnującym z udziału w warsztatach do 20 lipca. Rezygnującym w późniejszym terminie pieniądze nie będą zwracane.

Cofnij