Zaproszenie na "Koncert łemkowskich kolęd" we Wrocławiu

ks. Igor Habura

Serdecznie zapraszamy na Koncert łemkowskich kolęd (Концерт лемкiвскых коляд), który odbędzie się w środę 17.01.2024 r. o godzinie 18:00 w Oratorium Marianum. Wstęp wolny.

Kolędy usłyszymy w wykonaniu Natalii Ciołki i Stanisława Marinczenki w charakterze akompaniatora. Jak mówi Natalia – „Kolęda to niezwykła pieśń. Pieśń, która weseli serce człowieka, ponieważ przekazuje w sposób prosty i prawdziwy sens Świąt Bożego Narodzenia. Kolędy łemkowskie to nie tylko moje dzieciństwo, ale też dzieciństwo moich rodziców, dziadków i pradziadków. Czuję się w obowiązku, aby tę spuściznę przekazywać dalej. Zależy mi na tym, aby zaprezentować kolędy rzadko wykonywane, które powoli odchodzą w zapomnienie. Są to kolędy bardziej i mniej znane, śpiewane w różnych łemkowskich parafiach. Niektóre z nich śpiewała mi moja babcia i czuję do nich szczególny sentyment”.

Natalia Ciołka – absolwentka filologii rosyjskiej IFS UWr, tłumaczka z języka rosyjskiego. Wieloletnia laureatka Konkursu Piosenki Słowiańskiej. Z narodowości Łemkini. Jej pasja to muzyka w różnym wydaniu. Od cerkiewnej, przez folklor po rap. Założycielka zespołu folkowego Prypadok (zespół działał w latach 2013-2017), śpiewała z zespołem folkowym Buraky, prekursorka prawosławnego rapu w Polsce, a przede wszystkim – wieloletnia chórzystka cerkiewna. Po godzinach dziennikarka w internetowym Radio-Lemko (prowadzi autorskie audycje w języku łemkowskim). Uwielbia podróże, szczególnie po górach i ma nadzieję, że już niebawem zdobędzie Rysy.

Stanisław Marinczenko – absolwent filologii rosyjskiej, multiinstrumentalista, gra przede wszystkim na pianinie, akordeonie, mandolinie, harfie neoceltyckiej i irlandzkim bouzouki. Jest związany z Konkursem Piosenki Słowiańskiej od pierwszej edycji jako akompaniator i wykonawca. Zdobywał pierwsze miejsca w duetach m.in. z Maciejem Hrabalem, Jewgeniją Chubaravą i Kamilą Konopczak. Jako akompaniator i wykonawca występował w różnych koncertach organizowanych przez IFS m.in. w czterech edycjach koncertów Melodie Trzech Pokoleń. Jest współtwórcą oficjalnie wydanych płyt – Igora Jelinka – Dancing on the edge of love, Wisławy Kadyszewskiej: Remanent – nota bene, zespołu celtyckiego – Rhiannon Celtic Band An Chead, w duecie z Januszem Kasprowiczem Ostatni etap i Yanistan.

Między innymi jemu (oraz Igorowi Jelinkowi z Czech), w dowód uznania, organizatorzy i sponsorzy KPS wydali płytę Piękni Czterdziestoletni (2021) oraz płytę Martyna Dubińska, Jakub Walczak i Stanisław Marinczenko – połączył ich Instytut Filologii Słowiańskiej i muzyka (2023). Stanisław Marinczenko jest w trakcie nagrywania płyty solowej z własną muzyką instrumentalną.

Cofnij