Reportaż "Jak budowała się cerkiew...?" o Cerkwi w Samborzu w TVP2

za: www.cerkiew.pl

We wtorek 06.07.2021 r. o godzinie 6.25 w TVP2 będzie emitowany reportaż Redakcji Ekumenicznej TVP autorstwa p. Beaty Szydłowskiej pt.: “Jak budowała się cerkiew…?”. Reportaż będzie można obejrzeć także 12.07.2021 o godz. 6.30 na TVP Polonia oraz na stronie internetowej www.vod.tvp.pl.

“W niewielkiej miejscowości na Dolnym Ślasku - Samborzu i sąsiednich miejscowościach, w wyniku przesiedleń ludności podczas Akcji Wisła mieszka dość duża liczba prawosławnych Łemków, którzy ze względu na znaczną odległość do najbliższej świątyni prawosławnej nie mogli regularnie uczęszczać na nabożeństwa. W latach 50-tych XX wieku otrzymali do tego celu ewangelicką kaplicę przy miejscowym PGR-ze, jednak po latach miejsce to dramatycznie potrzebowało remontu. Parafianie postanawiają wznieść nową świątynię. W budowę angażują się wszyscy wierni, niezależnie od wieku, nawet prawie stuletnie parafianki. Wznoszą ją przecież dla siebie!”