Uroczystości pogrzebowe śp. Marii Oleśniewicz

Ks. Igor Habura, 22.11.2019

20 listopada w Cerkwi św. Kosmy i Damiana w Studzionkach odbył się pogrzeb Marii Oleśniewicz, mamy kanclerza Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej ks. protodiakona Mieczysława Oleśniewicza.

Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył ordynariusz diecezji Jego Ekscelencja abp Jerzy. W przeddzień pogrzebu Władyka Jerzy sprawował nabożeństwo panichidy.

W swoim słowie Władyka zwrócił uwagę na nieprzypadkowość dat, gdyż właśnie w tym czasie wszyscy duchowni byli zebrani razem i dzięki temu mogli tak licznie uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych. Jego Ekscelencja podziękował rodzinie, która zarówno ze strony medycznej jak i duchowej zrobiła wszystko, aby pomóc i przygotować Marię na radosne spotkanie z Bogiem. Władyka podziękował mężowi, dzieciom - o. Mieczysławowi, Piotrowi i Ani oraz ich rodzinom, za ich miłość i poświęcenie dla mamy.

Następnego dnia Boską Liturgię sprawowało duchowieństwo diecezji pod przewodnictwem dziekana lubińskiego ks. mitrata Sławomira Kondratiuka. W trakcie nabożeństwa ks. Sławomir Sorokanycz – proboszcz ze Studzionek, wspominał śp. Marię jako osobę wyjątkowo dobrą, ciepłą i życzliwą dla wszystkich. Mówił o tym jak wielokrotnie doświadczał miłości i przyjaźni ze strony p. Marii. Żyła prawdziwie chrześcijańskim życiem i drzwi jej domu i serca były zawsze otwarte na oścież.

Po liturgii miał miejsce obrzęd „otpiewanija”, po którym procesyjnie wyruszono na cmentarz parafialny, tradycyjnie zatrzymując się przy krzyżu stojącym po środku wsi Studzionki. Ciało zmarłej Marii zostało złożone na cmentarzu we wsi Kębłów.

W uroczystościach pogrzebowych wzięło udział dwudziestu duchownych pod przewodnictwem ordynariusza abp. Jerzego.

Rodzina śp. Marii pragnie bardzo serdecznie podziękować Jego Ekscelencji Władyce Jerzemu, duchowieństwu diecezji, sąsiadom i wszystkim mieszkańcom Studzionek, rodzinie, dyrekcji, pracownikom i całej społeczności uczniowskiej Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. Przyjaciół Dzieci w Szklarach Górnych, kanclerzowi, rektorowi i senatowi Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu, rektoratowi i senatowi Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz kanclerzowi Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, wszystkim przyjaciołom oraz znajomym za obecność, modlitwę i okazane wsparcie.