Pięćdziesiątnica we wrocławskiej katedrze

Gabriel Masalski, 18.06.2019

W wigilię święta Św. Trójcy, 15 czerwca br., arcybiskup Jerzy w asyście duchowieństwa katedralnego przewodniczył Całonocnemu Czuwaniu. Pięknie ozdobiona świątynia, zielone szaty, śpiew chóru katedralnego oraz głęboka hymnografia harmonijnie podkreślały piękno zielonych świat – początku nowotestamentowego życia Cerkwi. Na nabożeństwo wieczorne licznie przybyli wrocławscy parafianie.

Nazajutrz, w sam dzień święta Św. Trójcy, we wrocławskiej Katedrze odprawiona została Święta Liturgia której przewodniczył arcybiskup Jerzy w asyście ks. prot. Wiktora Jacewicza oraz protodiakona Mieczysława Oleśniewicza.

Przy licznie zgromadzonych wiernych, po św. Liturgii, odprawiono tradycyjną wieczernię z czytaniem modlitw „kolenopryklonnych”.

Podczas Świętej Liturgii z homilią zwrócił się do wiernych władyka Jerzy. Podkreślił on, że wiara w Jedynego Boga w Trójcy Świętej jest największym dowodem na nieziemskie pochodzenie naszej wiary. Przybliżając naukę Cerkwi o Świętej Trójcy, arcybiskup Jerzy życzył wszystkim łaski Św. Ducha. Zwrócił też uwagę na obecność Świętego Ducha i jej charakter oraz przejawy w Cerkwi, świecie i ludziach.